Przygotowania do świąt czas zacząć! Wybieramy choinkę idealną :-)

Początek grudnia to doskonały moment na to, aby spokojnie zastanowić się nad wyborem świątecznej dekoracji. Uwielbiam przystrajać dom na święta. Kiedy zjeżdżamy się wszyscy do rodziców na wieś, to właśnie na mnie spoczywa ten zaszczytny obowiązek. Jestem prawdziwą szczęściarą! Choć pomysłów na świąteczne aranżacje jest całe mnóstwo (będę o nich pisać już niedługo), to nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez choinki. To absolutnie konieczny i niezastąpiony element każdej Gwiazdki. Powiedzcie sami: gdzie indziej Święty Mikołaj mógłby zostawić prezenty dla całej rodziny?! :-)

W kwestii stylizacji drzewka jestem raczej tradycjonalistką, a kieruje się jedną podstawową zasadą: ma być kolorowo i bogato. Dążę do tego, aby przybranie choinki nawiązywało choć trochę do staropolskiej tradycji. Na gałązkach z chęcią wieszam to co zostawiła natura, a ja zebrałam podczas jesiennego spaceru, czyli grona wysuszonej jarzębiny, sosnowe szyszki, orzechy włoskie, a czasem małe, czerwone jabłuszka. W tym roku zastanawiam się nad owocami dzikiej róży. Nigdy wcześniej ich nie wieszałam  na choince, ale myślę, że będą świetnie wyglądały :-) Nie unikam oczywiście błyskotek. Kolorowe bombki, złoty łańcuszek i setki lampek świetnie uzupełniają kompozycję. Całość jest naprawdę bardzo efektowna. Muszę przyznać, że tak przystrojona choinka wnosi niesamowicie wiele ciepła do domu i z przyjemnością przesiaduje się przy niej podczas świąt i w długie zimowe wieczory.

bhg.com

bhg.com

Ale samo przystrojenie choinki to nie wszystko. Nawet najpiękniejsze ozdoby nie sprawią, że drzewko będzie dobrze się prezentowało, jeśli nie jest ono wysokiej jakości lub nie dbamy o nie w odpowiedni sposób. Jak zatem stworzyć idealna ozdobę, czym się kierować przy wyborze choinki, jak ją później pielęgnować, by na długo zachowała świeżość? Oto moje wskazówki.

 

Krok pierwszy: wybieramy gatunek

Pewnie większość z nas co roku ma podobny dylemat: na jakie drzewko zdecydować się rym razem? Wybór wcale nie jest prosty. Dostępne gatunki różnią się między sobą kilkoma podstawowymi cechami, dlatego warto je dobrze poznać, by podjąć właściwą decyzję, której nie będziemy później żałować.

Do najchętniej kupowanych należy zdecydowanie świerk pospolity. Ma piękny, żywozielony kolor, dość gęsto osadzone igły i stożkowaty kształt. Do tego wszystkiego gałązki świerkowe wydzielają intensywny zapach żywicy, nadając wnętrzu niepowtarzalny świąteczny klimat. Jest też najtańszym dostępnym drzewkiem. Ma jednak jedną podstawową wadę: igły są nietrwałe i bardzo szybko opadają. Już po 2-3 tygodniach świerk może stracić je wszystkie.

Pod względem wytrzymałości lepsza będzie na pewno jodła kaukaska. Może stać w mieszkaniu nawet dwa miesiące. Poza tym jest bardzo efektowna. Ma stożkowaty pokrój, gęsto osadzone gałęzie i długie igły. Idealnie nadaje się na świąteczną ozdobę. Niestety, w przeciwieństwie do świerku, w ogóle nie pachnie i jest najdroższą spośród innych gatunków.

Rzadziej wybieranym drzewkiem jest sosna pospolita. To ze względu na rzadkie igły i dość nieregularny pokrój, które raczej nie współgrają z tradycyjnym typem choinki. Sosnę wybiorą zapewne zwolennicy bardziej oryginalnych dekoracji. Ogromną zaletą tego drzewka jest niska cena, intensywny żywiczny zapach i wytrzymałe igły.

 

  

 

Krok drugi: oceniamy jakość drzewka podczas zakupu

Wbrew pozorom to nie takie oczywiste. Większość osób pobieżnie ocenia jedynie wygląd zewnętrzny choinki, zapominając o tych cechach, które świadczą o jakości i trwałości drzewka. Przede wszystkim sprawdzajmy gałązki. Powinny być giętkie i jędrne. Igły powinny być gęsto osadzone, mieć żywy kolor i nie osypywać się. Wyjątkiem są igły w okolicy pnia. Ich opadanie to normalna cecha i nie świadczy o wadach drzewka. Zwróćmy też uwagę na miejsce cięcia pnia. Świeżo ścięte choinki powinny mieć jasny kolor pnia. Przebarwienia oznaczają, że drzewko zostało ścięte dużo wcześniej, a to może zaważyć na jego trwałości.

 

Krok trzeci: pielęgnujemy choinkę w domu

Aby długo cieszyć się widokiem świątecznej choinki należy zapewnić jej o odpowiednie warunki. Ustawmy ją z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, grzejniki czy kominki. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20-22 °C. Drzewko należy dobrze nawodnić. Codziennie sprawdzajmy poziom wody w pojemniku i uzupełniajmy niedobór. Aby podtrzymać jędrność igieł i ich soczysty kolor, zraszajmy gałązki. Warto też regularnie nawozić drzewko. Mniej więcej raz w tygodniu do wody, którą podlewamy choinkę, dodawajmy odżywkę przeznaczoną do pielęgnacji kwiatów ciętych. Możemy ją dostać w każdej kwiaciarni w postaci jednorazowej saszetki lub buteleczki płynu.

 

Myślę, że uzbrojeni w taką wiedzę, spokojnie możemy zacząć myśleć o najprzyjemniejszej czynności, jaką jest przystrajanie choinki.  Przygotowałam dla Was zestaw świątecznych aranżacji, które spodobały mi się najbardziej. Mam nadzieję, że choć trochę pomogą wam w stworzeniu wymarzonej dekoracji :-)

 

  

vintagesoul1020.typepad.com; niagaranovice.blogspot.com

 

  

homelisty.com; vintagerosegarden.tumblr.com

 

  

camillestyles.com; thetomkatstudio.com

 

  

availableideas.com; frontgate.com

 

  

theglitterguide.com; karaspartyideas.com

 

    

mylovelythings.blogspot.com; purehome.com; afieldjournal.blogspot.com

 

  

indulgy.com; coloramaboligdromme.com

 

Zdjęcie top: bloglovin.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *