Wszystko o schodach w ogrodzie – moje inspiracje i porady

Gdybym zadała Wam pytanie „Co decyduje o charakterze ogrodu?” z pewnością usłyszałabym najrozmaitsze odpowiedzi, wskazujące takie cechy jak: ogólny kształt kompozycji, skład gatunkowy roślinności, stosowanie oryginalnych dekoracji i dodatków, obecność basenu kąpielowego itp. To wszystko prawda, ale podejrzewam, że nikt z Was nie wpadłby na pomysł, aby do tej listy dodać… schody. W powszechnej opinii schody są elementem czysto użytkowym. Ja natomiast twierdzę, że oprócz oczywistych walorów funkcjonalnych, posiadają one także wszelkie wartości kompozycyjne, o których nie każdy zdaje sobie sprawę. Postaram się dziś udowodnić, że odpowiednio dobrane schody potrafią nadać ogrodowi wyjątkowego charakteru, a czasem nawet całkowicie zmienić oblicze miejsca.

Aranżacje ogrodów, czyli wszystko opiera się na jednej, prostej zasadzie: im bliżej budynku mieszkalnego, tym schody powinny być bardziej do niego dostosowane. Poprzez formę, kolor czy dobór materiałów wykończeniowych możemy bezpośrednio nawiązać do architektury domu i stworzyć kompozycję opartą na zasadach harmonii lub kontrastu. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale podstawą sukcesu jest prawidłowe odczytanie cech stylowych domu, a następnie ich interpretacja i kreatywne wykorzystanie w przestrzeni. Wydaje się trudne? To zadanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych, wymaga pewnej wprawy i wyczucia smaku, ale zdjęcia gotowych realizacji niewątpliwie będą Wam pomocne. Obejrzyjcie je uważnie, a w mig zrozumiecie na czym to polega.

  

interiorsdigital.com; blogosferia.blogspot.com

  

jacquelynclark.com; botanicadesign.ca

  

media.freeola.com; youtube.com

  

gardenvisit.com; quintessenceblog.com

    

peterfudgegardens.com.au; andysturgeon.com; designrulz.com

  

houzz.com; Thomas Corliss/ Pinterest

  

soulouposeto.gr; bontool.com

W nowoczesnych ogrodach dominuje minimalizm, dlatego schody w takich przestrzeniach powinny być podobne: proste i funkcjonalne, a ich atrakcyjność powinna wynikać z uniwersalnego kształtu. Ponadczasowa, nieprzemijalna geometria ładnie buduje przestrzeń, wprowadza harmonię, a jednocześnie stanowi główną ozdobę kompozycji. Nie należy zatem jej zakłócać zbędnymi dodatkami.

  

landformconsultants.co.uk

  

hgtv.com; cuppettarchitects.com

    

amphibian.designs/ Flickr; gapphotos.com; art.ekstrax.com

  

bloghomeidea.com; houzz.com

Minimalistyczne rozwiązania świetnie sprawdzają się także w tradycyjnych ogrodach oraz tam, gdzie kompozycja jest bardziej złożona i strojna. Nie chcąc dodatkowo jej przeciążać nadmiarem elementów, powinniśmy zdecydować się na schody, których konstrukcja nie rzuca się w oczy, ale subtelnie wzbogaca przestrzeń. Fantastycznym pomysłem jest ukrycie ich w podłożu, tak by zlały się z terenem. W takiej formie pięknie wtapiają się w otoczenie, nie burząc harmonii istniejącej kompozycji, a jednocześnie stanowią szalenie oryginalną ozdobę, nadającą niebywałego charakteru całemu ogrodowi.

  

topdreamer.com; thepottedboxwood.com

  

topdreamer.com; descobrir.cat

  

howarddesignstudio.com; finegardening.com

  

houzz.com; gardendrum.com

  

pinkpersimmon.tumblr.com; yatzer.com

  

art.ekstrax.com; freshideen.com

Zasada, którą przedstawiłam Wam na początku, działa także w drugą stronę: im dalej w głąb ogrodu, tym wygląd schodów może bardziej odbiegać od architektury domu. Tutaj możemy zaszaleć i stworzyć coś naprawdę spektakularnego. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Ociosane kamienie, suche drewniane konary, gęsty, wilgotny mech, bujna roślinność wyrastająca z każdego zakamarka, wszędobylski bluszcz – to wszystko może posłużyć nam do budowy schodów, które zmienią ten fragment ogrodu w magiczne miejsce. Niemożliwe? Przekonajcie się sami 🙂

  

art.ekstrax.com; beautiful-portals.tumblr.com

  

zsazsabellagio.blogspot.com; trouvais.com

  

Jaqueline Martins/Flickr; hortulus/Flickr

  

art.ekstrax.com; pirka-makiri/Flickr

  

Moya T/Flickr

    

habituallychic.blogspot.com; styleestate.com; art.ekstrax.com

  

katiebrownhomeworkshop.com; art.ekstrax.com

zdjęcie top: beautiful-portals.tumblr.com; art.ekstrax.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *