Pięć prostych sposobów na rozjaśnienie ciemnego wnętrza

1. Jasne kolory

Nie ma prostszego sposobu na rozjaśnienie wnętrza niż pomalowanie ścian na jasny kolor. Oczywiście możemy kombinować z ciemnymi, soczystymi barwami, ale jeśli nie mamy w tym wprawy lepiej nie ryzykować. Ściany bardzo dobrze wyglądają w czystej bieli, ale także w innych odcieniach, np. delikatnych szarościach, rozbielonych pastelach czy pudrowych beżach. Ważne, by wybierać spośród chłodnych barw, ponieważ one dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń, co w ciemnych pomieszczeniach jest szczególnie istotne.

onekingslane.com; tpaige.com

2. Prawidłowe oświetlenie

Jednym z najprostszych sposobów na rozjaśnienie ciemnego wnętrza jest wprowadzenie sztucznego oświetlenia. Niby oczywiste, ale rzeczywistość pokazuje co innego. Większość pomieszczeń posiada oświetlenie zawieszone w centralnym punkcie, tymczasem rzadko kiedy jest ono efektywne. W takich wypadkach powinniśmy wprowadzić dodatkowe oświetlenie w kluczowych dla nas miejscach: tam gdzie czytamy codzienną prasę lub pracujemy. Lampy podłogowe czy kinkiety ścienne powinny tworzyć jasną oprawę całej przestrzeni, a poza tym dobrze rozjaśniać  wszystkie ciemne kąty. Przerzućcie się na żarówki o dużej sprawności świetlnej (im więcej lumenów, tym świecą jaśniej), natomiast unikajcie na przykład tych z matowym szkłem.

www.le-lapa.com; renotalk.com

3. Odpowiednie meble

Masywne i ciemne meble zabierają światło i optycznie zmniejszają wnętrze. Należy więc wybrać takie elementy wyposażenia, które wizualnie wydają się lekkie, są ażurowe i najlepiej, jeśli mają gładkie, stonowane i odbijające światło wykończenie. Idealne do ciemnych pomieszczeń będą też meble akrylowe, które teraz cieszą coraz większą popularnością. Światło swobodnie przez nie przenika, docierając do każdego zakamarka.

blogmoniquecorrea.com; pinterest

4. Lustra

To idealny dodatek każdego wnętrza – nie tylko ciemnego. Lustra optycznie powiększają przestrzeń, odbijają światło, dodają objętości i lekkości. Sprawiają, że wnętrze staje się świeże i przestronne. Sprawdzony trik: powieście lustro naprzeciwko okna – promienie słoneczne odbiją się od jego powierzchni i do pokoju wpadnie dwa razy więcej światła.

brunchonchestnut.com; besthousedecorz.com

5. Subtelne zasłony

W ciemnym wnętrzu każdy promień słońca jest na wagę złota, dlatego nie zasłaniajmy okien ciężkimi, mięsistymi zasłonami. Wybierajmy za to te delikatne, lekko przezroczyste, przez które promienie łatwo przenikają do środka. Najlepsze będą gładkie tkaniny bez wzorów i drapowań i koniecznie w jasnych kolorach.

primroseandclovers.com; isgif.co

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *