Peacock chair – historia nieznana

Źródłem natchnienia artystów od zawsze była natura. Motywy zaczerpnięte ze świata przyrody stały się nieodłącznym elementem średniowiecznych malowideł, barokowych ogrodów czy secesyjnych mebli i biżuterii. Designerzy różnych dziedzin doskonale zdawali sobie sprawę, że sięgając po elementy flory i fauny, są w stanie stworzyć dzieło idealne, ponadczasowe.

Świetnym przykładem potwierdzającym zasadność tych słów jest znane na całym świecie peacock chair. Już sama nazwa zdradza, że forma fotela silnie nawiązuje do sylwetki pawia. Dostojny ptak dumnie puszący szeroki i kolorowy ogon budzi zachwyt u każdego, nie bez powodu zatem znalazł swe odzwierciedlenie w sztuce użytkowej.

etsy.com

etsy.com

Aranżacja ogrodów – Charakterystycznym elementem mebla jest rozłożyste oparcie, które na podobieństwo pawiego ogona, szeroko rozpościera się na boki stosunkowo niewielkiego siedziska, stanowiąc oryginalną ozdobę całości. Upstrzony najrozmaitszymi ornamentami, świetnie oddaje charakter pierwowzoru.

peacock-linda-vintage-wicker-peacock-chair-natural-english-england-garage-sale-find-yard-garden-outdoor-furniture  

talkischic.wordpress.com

Dokładna historia fotela nie jest znana. Badacze sądzą, że jego forma pochodzi z Filipin, a sam mebel należy do grupy rattanowych krzeseł charakterystycznych dla rejonu Azji Południowo-Wschodniej. Peacock chair został odkryty przez amerykanów w XIX wieku i natychmiast sprowadzony do Stanów Zjednoczonych, gdzie został przyjęty z niemałym entuzjazmem. I nic dziwnego. Zachód przeżywał wtedy wielką fascynację designem Dalekiego Wschodu. Projektanci, zmęczeni już ciężkim wzornictwem epoki wiktoriańskiej chętnie przyjmowali orientalne formy, charakteryzujące się lekkością i świeżością. Egzotyczny model trafił więc na podatny grunt wielkiej transformacji ówczesnej sztuki.

somethinimpractical.blogspot.com

somethinimpractical.blogspot.com

lonny.com

lonny.com

perolav.residencemagazine.se

perolav.residencemagazine.se

petrolandporcelain.nl

petrolandporcelain.nl

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że peacock chair zdobył uznanie nie tylko ze względu na lekkość i świeżość formy. Krzesło stanowiące niemal dosłowną interpretację pawia z szeroko rozłożonym ogonem zainteresowało szczególnie przedstawicieli estetyzmu – kierunku bardzo popularnego w Anglii i Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku. Związani z ruchem estetycznym architekci i projektanci dążyli do wyrażenia w sztuce i wzornictwie czystego piękna, a paw zgodnie z ich przekonaniem uosabiał tę ideę, symbolizował „sztukę dla sztuki”, której byli wiernymi orędownikami.

Peacock chair po raz pierwszy został przedstawiony szerokiej publiczności w 1876 roku na wystawie w Filadelfii. Odtąd zainteresowanie meblem tylko rosło. Fotel stał się nieodłącznym elementem wystroju nie tylko ogrodów, werand i nadmorskich tarasów, ale także wnętrz zarówno skromnych mieszkań, jak i wielkich posiadłości. Chętnie siadały w nim takie sławy jak  Norma Talmadge, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Natalie Wood, Brigitte Bardot.

talkischic.wordpress.com

talkischic.wordpress.com

  

bernadetteschaeffler.wordpress.com

  

hookedonhouses.net; tikiroom.com

  

tikiroom.com

  

tikiroom.com; roxyreborn.com

Na przestrzeni ponad stu lat klasyczny peacock chair doczekał się kilku nowych interpretacji, które podobnie jak pierwowzór zdobyły powszechne uznanie.

  

dezeen.com

  

dezeen.com; cuckoo.com

  

woont.com

zdjęcie top: bintihomeblog.blogspot.nl

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *