Mały ogród – duży efekt, czyli jak urządzić niewielką przestrzeń
Czy pamiętacie londyński ogród autorstwa Toma Stewarta Smitha, który jakiś czas temu prezentowałam na blogu? Uważam , że to mistrzowski popis kunsztu i talentu projektanta, który wspaniale zaaranżował małą przestrzeń, tworząc z niej przestronny, lekki i szalenie ciekawy zakątek (obejrzycie go tutaj). Zainspirowana tą właśnie realizacją, postanowiłam zdradzić Wam kilka sprawdzonych sposobów na urządzenie małego ogrodu 🙂
Na początek powiem coś, co z pewnością ucieszy wszystkich właścicieli małych dziełek: małe ogrody wcale nie są trudniejsze w aranżacji od dużych przestrzeni. Nie wiem, dlaczego wszyscy myślą odwrotnie. Powiedzcie sami: czy naprawdę dwuhektarową, rozległą posesję jest łatwiej zagospodarować od kilkuarowej działki? One są po prostu różne, dlatego wymagają różnego podejścia. I z takim nastawieniem możemy ruszyć w drogę urządzania niewielkiego zakątka. Obiecuję, że wszystko zamknie się w 3 prostych krokach 🙂
1. Przede wszystkim funkcjonalność
Zanim zaczniemy dekorować nasz ogród, wprowadzać rośliny i meble, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy w nim robić i jak go wykorzystywać na co dzień. Choć na małej powierzchni jesteśmy w stanie zrobić niemal wszystko, to bądźmy świadomi istotnych ograniczeń przestrzennych. Cała tajemnica urządzania małej przestrzeni tkwi w łączeniu wielu funkcji na jednym obszarze – inaczej się po prostu nie uda.
Nasze dzieci wcale nie potrzebują pełnowymiarowego boiska do gry w piłkę, pies nie wymaga osobnego wybiegu, a my obejdziemy się bez oddzielnego miejsca do opalania. Wszystkie te czynności łatwo możemy pogodzić, wydzielając w ogrodzie jeden wolny fragment przestrzeni i urządzając na nim po prostu trawnik. Podobnie będzie z pozostałymi funkcjami. Spokojny wypoczynek przy kawie wcale nie kłóci się z wystawnymi przyjęciami dla przyjaciół– obie te rzeczy znajdą swoje miejsce na tarasie, który ma przecież uniwersalne zastosowanie.
Nie musimy też z niczego rezygnować, ale powinniśmy świadomie wybierać takie elementy, które są dostosowane do naszych możliwości przestrzennych. Miłośnicy grillowania niech nie tracą niepotrzebnie miejsca na murowany grill – lepiej sprawdzi się przenośny sprzęt. Jeśli lubimy wodę, wybierzmy symboliczną fontannę lub mały zbiornik zamiast stawu z rybkami.
A jeśli już zupełnie zabraknie nam miejsca na warzywnik, bez którego nie wyobrażamy sobie ogrodu, posadźmy niektóre rośliny pomiędzy kwiatami na ozdobnej rabacie. Koper, szparagi, dynie, pomidory na pewno fantastycznie i bardzo oryginalnie będą wyglądały w towarzystwie kolorowych kwiatów.
Norma de Langen | Daisy Loves Design/Pinterest; Bloglovin’
lucianogiubbilei.com; freshideen.com
lushome.com; shelterness.com
houzz.com; remodelista.com
landformconsultants.co.uk
woohome.com; myhomeideas.com
remodelista.com; William Dangar & Associates/ Flickr
2. Kompozycja
Małą przestrzeń możemy zaaranżować w dowolnym stylu, jaki nam się tylko zamarzy: od rustykalnego, przez barokowy, po minimalistyczny. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń. Musimy pamiętać tylko o jednej kwestii: kompozycja powinna być wyrazista i bardzo konkretnie budować przestrzeń. Nie rozdrabniajmy ogrodu szeregiem elementów, które tylko pozornie ją wystylizują. Postawmy na mocne akcenty, bezpośrednio kojarzące się z wybranym stylem i nadające charakterystyczny nastrój całemu ogrodowi.
Chcąc na przykład uzyskać efekt ogrodu barokowego, nie musimy od razu tworzyć kwiatowego parteru, zajmującego całą powierzchnię działki. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli duży trawnik o specyficznym, łukowato-prostokątnym kształcie. Takie rozwiązanie nie tylko wizualnie mocno podrasuje nasz ogród, ale też będzie bardzo funkcjonalne i praktyczne. Wolną, niczym nie zajętą przestrzeń możemy przecież wykorzystać na szereg różnych sposobów, w zależności od potrzeb.
Te zasady sprawdzą się w każdego rodzaju aranżacji. Oto najciekawsze przykłady:
WordPress.com; damiancostello.ie
womenworld.org; worthminer.com
lisadreissig.com; diyandmag.com
DesignMag .fr; bhg.com
shabbychicinspired.blogspot.com; zsazsabellagio.blogspot.com
farmhouseporch.blogspot.com; Zero Decor/ Pinterest; indulgy.com
guiaparadecorar.com; insideout.com.au
houzz.com
number-nineteen.blogspot.com; houseandgarden.co.uk
3. Optyczne powiększenie
Aranżacje ogrodów – Małe, kameralne ogrody są niewątpliwie śliczne, ale wcale nie ujmiemy im uroku, jeśli spróbujemy optycznie powiększyć ich przestrzeń. Jest to nawet wskazane. Zdecydowanie najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest lustro, które potrafi powiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie. Zamontowane na jednej ze ścian sprawia wrażenie kolejnego wnętrza. Świetnie sprawdzą się także wszelkie rzeźby wykonane z połyskujących materiałów, woda, szklane ozdoby czy kryształowe drobiazgi rozstawione w ogrodzie. Ich gładka nawierzchnia odbija promienie słoneczne, przez co otoczenia wydaje się większe i bardziej przestronne. Warto też wykorzystać atrakcyjny widok, rozpościerający się z naszego ogrodu. Zaprośmy go do środka przez okno pozostawione w murze, niewielki otwór upleciony z gałązek żywopłotu czy po prostu ażurową furtkę. W ten sposób piękny pejzaż stanie się częścią naszego małego zakątka.
emilialua1.tumblr.com; traditionalhome.com
gypsypurplehome.tumblr.com; harpurgardenimages.thirdlight.com
inspirationgreen.com; grandinroad.com
Primrose/ Pinterest; chanticleergarden.org
providenceltddesign.com; SandEdge.com
hgtv.com; diyandmag.com
apartmenttherapy.com; houzz.com
stylemepretty.com; a-little-bit-of-paradise.over-blog.com; lonny.com
sweetiepiepumpkinnodle.com; winevine-imports.com
diynmagazine.com; gardeners.com
zdjęcie top:
Justyna
Zachwycił mnie ogród z basenem. Nie sądziłam, że mała przestrzeń może być tak pojemna 🙂
Miss P.
🙂
Kamil
ciekawe
Bazarek
pRzepiękne ZDJĘCIA 🙂
complex
pięknie, tak urządzony ogród marzy mi się od dawna, niestety póki co mam urządzony balkon w bloku 😉