Mały ogród – duży efekt, czyli jak urządzić niewielką przestrzeń

Czy pamiętacie londyński ogród autorstwa Toma Stewarta Smitha, który jakiś czas temu prezentowałam na blogu? Uważam , że to mistrzowski popis kunsztu i talentu projektanta, który wspaniale zaaranżował małą przestrzeń, tworząc z niej przestronny, lekki  i szalenie ciekawy zakątek (obejrzycie go tutaj). Zainspirowana tą właśnie realizacją, postanowiłam zdradzić Wam kilka sprawdzonych sposobów na urządzenie małego ogrodu 🙂

Na początek powiem coś, co z pewnością ucieszy wszystkich właścicieli małych dziełek: małe ogrody wcale nie są trudniejsze w aranżacji od dużych przestrzeni. Nie wiem, dlaczego wszyscy myślą odwrotnie. Powiedzcie sami: czy naprawdę dwuhektarową, rozległą posesję jest łatwiej zagospodarować od kilkuarowej działki? One są po prostu różne, dlatego wymagają różnego podejścia. I z takim nastawieniem możemy ruszyć w drogę urządzania niewielkiego zakątka. Obiecuję, że wszystko zamknie się w 3 prostych krokach 🙂

1. Przede wszystkim funkcjonalność

Zanim zaczniemy dekorować nasz ogród, wprowadzać rośliny i meble, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy w nim robić i jak go wykorzystywać na co dzień. Choć na małej powierzchni jesteśmy w stanie zrobić niemal wszystko, to bądźmy świadomi istotnych ograniczeń przestrzennych. Cała tajemnica urządzania małej przestrzeni tkwi w łączeniu wielu funkcji na jednym obszarze – inaczej się po prostu nie uda.

Nasze dzieci wcale nie potrzebują pełnowymiarowego boiska do gry w piłkę, pies nie wymaga osobnego wybiegu, a my obejdziemy się bez oddzielnego miejsca do opalania. Wszystkie te czynności łatwo możemy pogodzić, wydzielając w ogrodzie jeden wolny fragment przestrzeni i urządzając na nim po prostu trawnik. Podobnie będzie z pozostałymi funkcjami. Spokojny wypoczynek przy kawie wcale nie kłóci się z wystawnymi przyjęciami dla przyjaciół– obie te rzeczy znajdą swoje miejsce na tarasie, który ma przecież uniwersalne zastosowanie.

Nie musimy też z niczego rezygnować, ale powinniśmy świadomie wybierać takie elementy, które są dostosowane do naszych możliwości przestrzennych. Miłośnicy grillowania niech nie tracą niepotrzebnie miejsca na murowany grill – lepiej sprawdzi się przenośny sprzęt. Jeśli lubimy wodę, wybierzmy symboliczną fontannę lub mały zbiornik zamiast stawu z rybkami.

A jeśli już zupełnie zabraknie nam miejsca na warzywnik, bez którego nie wyobrażamy sobie ogrodu, posadźmy niektóre rośliny pomiędzy kwiatami na ozdobnej rabacie. Koper, szparagi, dynie, pomidory na pewno fantastycznie i bardzo oryginalnie będą wyglądały w towarzystwie kolorowych kwiatów.

  

Norma de Langen | Daisy Loves Design/Pinterest; Bloglovin’

  

lucianogiubbilei.com; freshideen.com

  

lushome.com; shelterness.com

  

houzz.com; remodelista.com

  

landformconsultants.co.uk

  

woohome.com; myhomeideas.com

  

remodelista.com; William Dangar & Associates/ Flickr

2. Kompozycja

Małą przestrzeń możemy zaaranżować w dowolnym stylu, jaki nam się tylko zamarzy: od rustykalnego, przez barokowy, po minimalistyczny. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń. Musimy pamiętać tylko o jednej kwestii: kompozycja powinna być wyrazista i bardzo konkretnie budować przestrzeń. Nie rozdrabniajmy ogrodu szeregiem elementów, które tylko pozornie ją wystylizują. Postawmy na mocne akcenty, bezpośrednio kojarzące się z wybranym stylem i nadające charakterystyczny nastrój całemu ogrodowi.

Chcąc na przykład uzyskać efekt ogrodu barokowego, nie musimy od razu tworzyć kwiatowego parteru, zajmującego całą powierzchnię działki. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli duży trawnik o specyficznym, łukowato-prostokątnym kształcie. Takie rozwiązanie nie tylko wizualnie mocno podrasuje nasz ogród, ale też będzie bardzo funkcjonalne i praktyczne. Wolną, niczym nie zajętą przestrzeń możemy przecież wykorzystać na szereg różnych sposobów, w zależności od potrzeb.

Te zasady sprawdzą się w każdego rodzaju aranżacji. Oto najciekawsze przykłady:

  

WordPress.com; damiancostello.ie

  

womenworld.org; worthminer.com

  

lisadreissig.com; diyandmag.com

  

DesignMag .fr; bhg.com

  

shabbychicinspired.blogspot.com; zsazsabellagio.blogspot.com

    

farmhouseporch.blogspot.com; Zero Decor/ Pinterest; indulgy.com

  

guiaparadecorar.com; insideout.com.au

  

houzz.com

  

number-nineteen.blogspot.com; houseandgarden.co.uk

3. Optyczne powiększenie

Aranżacje ogrodów – Małe, kameralne ogrody są niewątpliwie śliczne, ale wcale nie ujmiemy im uroku, jeśli spróbujemy optycznie powiększyć ich przestrzeń. Jest to nawet wskazane. Zdecydowanie najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest lustro, które potrafi powiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie. Zamontowane na jednej ze ścian sprawia wrażenie kolejnego wnętrza. Świetnie sprawdzą się także wszelkie rzeźby wykonane z połyskujących materiałów, woda, szklane ozdoby czy kryształowe drobiazgi rozstawione w ogrodzie. Ich gładka nawierzchnia odbija promienie słoneczne, przez co otoczenia wydaje się większe i bardziej przestronne. Warto też wykorzystać atrakcyjny widok, rozpościerający się z naszego ogrodu. Zaprośmy go do środka przez okno pozostawione w murze, niewielki otwór upleciony z gałązek żywopłotu czy po prostu ażurową furtkę. W ten sposób piękny pejzaż stanie się częścią naszego małego zakątka.

  

emilialua1.tumblr.com; traditionalhome.com

  

gypsypurplehome.tumblr.com; harpurgardenimages.thirdlight.com

  

inspirationgreen.com; grandinroad.com

  

Primrose/ Pinterest; chanticleergarden.org

  

providenceltddesign.com; SandEdge.com

  

hgtv.com; diyandmag.com

  

apartmenttherapy.com; houzz.com

    

stylemepretty.com; a-little-bit-of-paradise.over-blog.com; lonny.com

  

sweetiepiepumpkinnodle.com; winevine-imports.com

  

diynmagazine.com; gardeners.com

zdjęcie top:

Podobne artykuły
5 Comments
  1. Zachwycił mnie ogród z basenem. Nie sądziłam, że mała przestrzeń może być tak pojemna 🙂

  2. ciekawe

  3. pRzepiękne ZDJĘCIA 🙂

  4. pięknie, tak urządzony ogród marzy mi się od dawna, niestety póki co mam urządzony balkon w bloku 😉

leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *