Lekcja stylu – ogród rustykalny
Istnieją tysiące pomysłów na świetne aranżacje ogrodów. Jestem pewna, że każdy z Was miałby kilka własnych propozycji na zagospodarowanie tej samej przestrzeni, co więcej – zapewne każda utrzymana byłaby w innej stylistyce. Ogrody rustykalne, nowoczesne, minimalistyczne, rezydencjonalne, swobodne, formalne, jednobarwne, kolorowe – ilość rozwiązań przyprawia o zawrót głowy. I na co tu się zdecydować i nie zwariować jednocześnie? Tak szeroka paleta możliwości wcale nie ułatwia nam zadania, dlatego postanowiłam stworzyć mały przewodnik po stylach ogrodowych. W każdym artykule z tej serii poznacie dokładnie jeden styl, dowiecie się czym on się charakteryzuje i zapoznacie zasady kompozycji, którymi należy się kierować tworząc własne aranżacje.
Jako pierwszy chcę przedstawić styl rustykalny. Uznałam, że to dobra odskocznia od kompozycji typowo rezydencjonalnych pełnych przepychu, o którym niedawno Wam opowiadałam. A co dokładnie kryje się pod nazwą „ogród rustykalny”? Jak wygląda i jak go stworzyć? Oto moje wskazówki.
Ogród rustykalny to inaczej ogród wiejski. Sielski, wesoły i malowniczy, w którym dominująca przyroda dostarcza mnóstwa wrażeń i niezapomnianych przygód. Jeśli w dzieciństwie spędzaliście beztroskie wakacje na wsi u dziadków, ganiając między bujnymi rabatami za uciekającą żabą to na pewno wiecie co mam na myśli 🙂 Ogród rustykalny zachwyca bogactwem kolorów, urzeka swojskością, a jednocześnie zaskakuje prostotą. Prawdziwy raj na ziemi 🙂
Kompozycja
Komponując dzisiaj ogród rustykalny, zwracamy uwagę przede wszystkim na wizualny efekt naszej pracy. Zależy nam głównie na tym, aby stworzyć piękną i stylową aranżację. To oczywiste, że chcemy mieć ładne otoczenie domu, ale styl rustykalny to w rzeczywistości coś więcej niż tylko wygląd. Najważniejsza jest tutaj funkcja i to ona kształtuje całą resztę.
Ogród wiejski wywodzi się z dawnej zagrody chłopskiej, gdzie podstawą funkcjonowania była praca na roli, życie rodzinne i kontakty z sąsiadami. Obejście miało być przede wszystkim praktyczne, ale i piękne. Stąd logiczny podział przestrzeni i prostota. Część gospodarcza była bardziej powściągliwa w formie, bo służyła codziennej pracy, natomiast część reprezentacyjna, znajdująca się przed frontem chałupy charakteryzowała się bogactwem kształtów i kolorów. Tak zwane przedogródki stanowiły swoistą wizytówkę domostwa, po których można było rozpoznać dobrego gospodarza. Starannie wypielęgnowane świadczyły o zamożności właścicieli, mających czas na zajęcie się ogrodem, a niekiedy świadczyły też o zamieszkującej w tej zagrodzie pannie na wydaniu.
Dziś zasady kompozycji ogrodu rustykalnego są takie same. Podział przestrzeni powinien być logiczny i funkcjonalny. Zastanówmy się w jaki sposób będziemy korzystać z ogrodu, co będziemy w nim robić, jak spędzać czas. To pomoże nam w określeniu funkcji, jakie będzie pełnił nasz ogród. Każdy z pewnością ma inne wymagania, ale będzie wspaniale jeśli u każdego znajdzie się miejsce na warzywnik czy sad. Typowo użytkowe funkcje należy lokalizować z tyłu domu, czyli w części przeznaczonej tylko dla domowników. Podobnie jest z miejscem wypoczynkowym, które powinno być osłonięte, aby spokojnie móc się odprężyć i zrelaksować. Część frontowa natomiast jest dostępna dla wszystkich, widać ją już z drogi, dlatego ważne jest aby była bardzo atrakcyjna i pełniła funkcję typowo reprezentacyjną.
Układ kompozycji powinien być swobodny i płynnie wtapiać się w kształt działki i otoczenia. Unikajmy sztucznych, prostych linii i regularnych łuków. Postawmy na naturalność. Podkreślmy istniejące krzywizny terenu i do nich dopasujmy układ ścieżek i dróg. W ogrodzie wiejskim nie wszystko musi być idealnie uporządkowane, ale wręcz przeciwnie. Pozwólmy sobie na pewną niedoskonałość, która dodaje autentyczności. Obrzeża dróg i ścieżek niech będą nieco nierówne, lekko zakrzywione, a rabaty niech będą asymetryczne, luźno rozrzucone w ogrodzie, jakby kwiaty rosły tu od zawsze.

Piękna rabata kwiatowa utrzymana w rustykalnym charakterze
Ozdobne rabaty
Komponowanie rabat kwiatowych to chyba najprzyjemniejszy etap zakładania ogrodu rustykalnego. Najfajniejsze w nim jest to, że nie musimy trzymać się żadnych zasad, określających właściwą kolorystykę. W tym względzie możemy iść na żywioł 🙂 Rabaty powinny być wielobarwne, a im więcej kolorów, tym lepiej. Spokojnie możemy wysiać niebieską lobelię obok zielonego dzwonka irlandzkiego lub czerwone maki obok różowych kosmosów. Jeśli zaś chodzi o gatunki, skupmy się przede wszystkim na roślinach rodzimych, ale do całego zestawu możemy dołączyć też kilka egzemplarzy roślin egzotycznych i typowo reprezentacyjnych. W taki właśnie sposób kształtowano wiejskie ogrody przed kilkoma wiekami. Dawni gospodarze upiększali swoje ogrody roślinami zebranymi na pobliskich polach, łąkach i w lasach. Jeśli natomiast mieli też dostęp do pańskich ogrodów rezydencjonalnych, przynosili z nich gatunki rzadkie i typowo ozdobne. W taki sposób wiejskie rabaty zyskały postać wielobarwnych i różnogatunkowych, w których swojskie rumianki i malwy mogą towarzyszyć dostojnej róży, a bujne łubiny i wesołe cynie rosnąć u boku eleganckiego bukszpanu o naturalnym pokroju. Ponadto w wiejskim ogrodzie nie powinno zabraknąć bratków, stokrotek, lwiej paszczy, groszku pachnącego, dalii, powojników, jeżówki, pachnącego jaśminu czy bzu.
Sady i warzywniki
Ich też nie powinno zabraknąć w rustykalnej stylizacji. Kolorowe warzywa, pachnące zioła, drzewa i krzewy owocowe tworzą niepowtarzalną atmosferę wiejskiego ogrodu. Budują żywy obraz sielskiej zagrody suto zastawionej płodami ziemi. Nic tak nie cieszy jak smak dojrzałych wiśni skubniętych prosto z drzewa 🙂 dlatego warto wygospodarować na ten cel choć kawałeczek ogrodu. Jeśli jednak z jakichś względów nie mamy w planach urządzać warzywnika czy sadu, postarajmy się przynajmniej wpleść w całą kompozycje akcenty nawiązujące do dawnej tradycji. Wśród kwiatowych rabat świetnie będą wyglądały warzywa, zwłaszcza te o wyrazistym pokroju, jak na przykład dynia czy koper, a piękne i aromatyczne zioła dobrze jest wyeksponować w wiklinowych koszach. To z pewnością dopełni całą aranżację i doda jej rustykalnego charakteru.
Dekoracje
To niezwykle wdzięczne elementy ogrodu rustykalnego, ale należy postępować z nimi bardzo ostrożnie. Wszelkie dekoracje powinny naturalnie wypływać z użytkowej funkcji ogrodu. Zanim sięgniemy po jakąś ozdobę, zastanówmy się dwa razy, czy na pewno jest potrzebna i nie będzie wyglądała sztucznie. Nic tak nie razi jak miniaturowe wiatraki ustawione wśród kwiatów, drewniane koło od wozu bez sensu zawieszone na frontowej ścianie współczesnego domu i wiele innych pseudodekoracji. Powinniśmy wybrać elementy autentyczne, estetyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Z pewnością dobrze sprawdzą się wiklinowe kosze, miedziane dzbanki, emaliowane balie, stare konewki. I nic nie szkodzi, że są nieco nadgryzione zębem czasu. Właśnie to dodaje niepowtarzalnego uroku i charakteru wiejskim ogrodom. Przy frontowej ścianie domu, na wzór dawnej zagrody, postawmy drewnianą ławeczkę, a w oknach zawieśmy urokliwe okiennice w kolorze błękitu. Cały ogród niech będzie ogrodzony drewnianym płotem – to na wsi zawsze wygląda dobrze.
***
Źródła zdjęć: istockphoto.com/RiniSlok, istockphoto.com/terra24, istockphoto.com/Lorenza Marzocchi, istockphoto.com/Stephen Barnes, istockphoto.com/Alphotographic, istockphoto.com/Konoplytska, istockphoto.com/Yola Watrucka, istockphoto.com/Bruce Wilson Photography