Kolor roku 2017: Greenery

Nowy rok przynosi wiele zmian – także w świecie mody i designu. Jak zawsze słynna amerykańska firma Pantone wybrała kolor, pod którego znakiem upłynie kolejnych dwanaście miesięcy. Jest to Greenery, czyli żywa, soczysta zieleń.

Rabaty ogrodowe

Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu: „Odświeżająca i ożywcza, zieleń jest symbolem nowego początku”. Istotnie, wybrana barwa kojarzy się z pierwszymi dniami wiosny, kiedy wszystko budzi się do życia, świeżą trawą i odradzaniem się. Ale to nie jedyne uzasadnienie tegorocznego wyboru. Lauriee Pressman, wiceprezes Pantone, dodała: „Zieleń wybuchnie w 2017 roku, by przynieść nam nadzieję, za którą wszyscy tęsknimy w tym złożonym krajobrazie społecznym i politycznym. To kolor mający sygnalizować społeczne pragnienie zmian. Cały świat jest podzielony – zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa. Musimy odświeżyć nasze spojrzenie i połączyć się znów w jedno społeczeństwo”.

Kolor roku 2017 –  „Greenery” budzi same pozytywne skojarzenia, niezależnie od tego, czy odnajdujemy w nim głębszy sens podyktowany skomplikowanymi relacjami społecznymi współczesnego świata, czy po prostu doceniamy jego walory estetyczne.

Ja natomiast nie byłabym sobą, gdybym nie przedstawiła kilku pomysłów na wykorzystanie koloru Greenery w ogrodzie. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego – przecież wszystkie ogrody są mniej lub bardziej zielone. Postanowiłam jednak pójść o krok dalej i wybrać rośliny, których naturalna barwa jest najbardziej zbliżona do koloru roku 2017. Wykorzystując je w ogrodowej kompozycji, odświeżymy przestrzeń dość subtelnie, ale za to zgodnie z najgorętszym trendem sezonu.

***

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Danica’

zywotnik

plantes-et-nature.fr; rosenholm.se

To jeden z najmniejszych iglaków. Ma zwarty pokrój kuli, osiągającej po 10 latach zaledwie 50 cm wysokości – stąd świetnie sprawdza się zwłaszcza w małych ogrodach przydomowych. Dzięki atrakcyjnej, żywozielonej barwie, krzew dodaje kompozycjom wyrazistości  i witalności, a geometryczny kształt sprawia, że całość jest bardziej charakterna. Niewątpliwym plusem odmiany jest jej łatwa uprawa. Żywotnik zachodni ‘Danica’ ma przeciętne wymagania glebowe, toleruje słońce, jak i półcień, jest odporny na choroby i szkodniki, a także bardzo dobrze znosi przycinanie.

***

Berberys Thunberga  (Berberis thunbergii) ‘Green Carpet’

berberys

berberys24.pl; spb-dolina.ru

Nieduży, ciernisty krzew o przewieszających się pędach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Jego znakiem rozpoznawczym są soczyście zielone liście, które fantastycznie komponują się z innymi roślinami i zawsze stanowią mocny akcent kolorystyczny. Jesienią pięknie przebarwiają się na pomarańczowo. Berberys ‘Green Carpet’ jest prosty w uprawie: niewybredny w stosunku do gleby, odporny na mróz, dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia.

***

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

konwalia

sequingardens.stfi.re; crocus.co.uk

Bezpośrednio kojarzy się z wiosną, dlatego nie mogło jej zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. Konwalia to bylina dorastająca do 20 cm wysokości. Rozrasta się przez kłącza, tworząc gęste, intensywnie zielone kobierce. Konwalia najatrakcyjniej wygląda w maju, kiedy pojawiają się drobne, ale bardzo dekoracyjne kwiaty w kształcie dzwonków. Zebrane są w luźne grona i pięknie, intensywnie pachną. Łatwa uprawa sprawia, że konwalia majowa polecana jest dla początkujących ogrodników. Lubi glebę próchniczną, stanowisko półcieniste lub cieniste, dobrze czuje się pod koronami drzew.

***

Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

łubin

Sandra/ flickr.com; daviddomoney.com

Nie wszystkie rośliny mogą poszczycić się równie atrakcyjnym wyglądem. Łubin to okazała bylina o dłoniasto złożonych liściach i długich kwiatostanach. Podczas kwitnienia osiąga 150 cm wysokości. Bardzo efektowne ulistnienie sprawia, że łubin pozostaje dekoracyjny przez cały sezon aż do jesieni.  Intensywnie zielona barwa liści w połączeniu z kolorowymi kwiatostanami sprawia, że łubiny mocno ożywiają przestrzeń, dodają jej rześkości, a wysoki pokrój rośliny wysmukla każdą kompozycję.

***

Wietlica samicza (Athyrium filix-femina)

wietlica

woodlanders.net; ursulascambridgegarden.com; thegardenerseden.com

Niezwykle cenna paproć, dorastająca do 100 cm wysokości. Największą ozdobą rośliny są duże, podwójnie pierzaste liście, nadające jej bardzo lekkiego i zwiewnego charakteru. Jasnozielony kolor skutecznie rozjaśnia ciemne zakątki ogrodu, w których wietlica czuje się najlepiej. Lubi ponadto stanowiska osłonięte i wilgotne oraz lekko kwaśne podłoże.

***

Kosmatka śnieżna (Luzula nivea)

kosmatka

adamfrost.co.uk; howbertandmays.ie

Bardzo ciekawa bylina dorastająca do 30 – 40 cm wysokości. Podobna jest do trawy. Tworzy luźną darń, a jej ozdobą są białe, puchate kwiatostany, które doskonale wyglądają na tle intensywnie zielonych liści. Cała roślina ma bardzo delikatną i zwiewną formę, którą można fantastycznie wyeksponować, zestawiając kosmatkę z mocniejszymi roślinami, np. funkiami lub paprociami. Lubi gleby wilgotne oraz stanowiska słoneczne i półcieniste, dlatego warto ją sadzić w ciemniejszych zakątkach ogrodu, pod koronami drzew.

zdjęcie top: pantone.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *