Jak stworzyć ogród łatwy w pielęgnacji?

Czy istnieją ogrody łatwe w pielęgnacji? Takie, w których nie trzeba co tydzień kosić trawy, wyrywać chwastów, przycinać krzewów, a i tak pozostają nieskazitelnie pięknie, jakby pracował nad nimi sztab wykwalifikowanych ogrodników? Oczywiście, że istnieją! Ba! Powiem więcej! Dokładnie wiem, jak taki ogród stworzyć, a nawet… zamierzam zdradzić Wam wszystkie triki : )

***

1. Nie zakładajmy trawnika

Trawnik jest tym elementem ogrodu, który wymaga od nas poświęcenia mnóstwa czasu i energii na jego pielęgnację. Koszenie, nawożenie, wyrywanie chwastów, aeracja, wertykulacja, wałowanie – z tym wszystkim musimy się zmierzyć, by nasza murawa wyglądała co najmniej przyzwoicie (a i tak efekty są czasem dalekie od ideału). Jeśli więc chcemy uniknąć zbędnej pracy, ograniczmy powierzchnię trawnika do minimum lub lepiej: w ogóle go nie zakładajmy. Świetną alternatywą zielonej murawy jest żwirowa nawierzchnia. Sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, a do tego doskonale wyeksponuje rośliny w ogrodzie, które ładnie będą się prezentować na tle drobnych kamyków. Spójrzcie, jak mogą wyglądać aranżacje ogrodów bez trawnika:

fieldstonehilldesign.com; Mara Meregalli/ pinterest

habituallychic.luxury; brownstoner.com

Są jednak też tacy, którzy bez trawnika nie wyobrażają sobie ogrodu. Dla nich także mam propozycję. Tradycyjną mieszankę traw zastąpmy takimi gatunkami roślin, które swą fakturą i pokrojem do złudzenia przypominają zwykłą murawę, a przy tym nie wymagają tak częstych i pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tutaj polecam na przykład kostrzewę Gautiera lub karmnik ościsty. Oba gatunki gęsto zadarniają powierzchnię, tworząc iluzję prawdziwego trawnika. Minusem jest to, że te rośliny są wrażliwe na częste deptanie, dlatego wybierzmy dla nich odpowiednie miejsce.

alltomtradgard.se; Projekt ogrodu z iluzją trawnika.

blog.styleestate.com; shootgardening.co.uk; Kolejne projekty ogrodów bez trawnika.

***

2. Stosujmy agrowłókninę przeciw chwastom

Chwasty to zmora każdego posiadacza ogrodu. Ilekroć się ich pozbywamy, one zaraz znów się pojawiają i tak w kółko. Dlatego jeśli chcemy ułatwić sobie życie i zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, zastosujmy agrowłókninę. To specjalny materiał, który skutecznie zapobiega wzrostowi chwastów, a jednocześnie stwarza optymalne warunki dla rozwoju roślin ozdobnych. Agrowłókninę rozkładamy tak, by szczelnie przykryła grunt pomiędzy roślinami. Solidnie mocujemy ją do ziemi, a następnie maskujemy, przysypując korą ozdobną lub żwirem. Ogród stworzony w ten sposób, choćby składał się z całej gęstwiny roślin, jest bardzo łatwy w utrzymaniu i prawie nie wymaga pielęgnacji. Do naszych obowiązków pozostanie już tylko relaks w pięknym otoczeniu, no może jeszcze ścięcie paru kwiatków do wazonu ;p

daviddomoney.com; Kto by pomyślał, że takie aranżacje ogrodów mogą być całkiem łatwe w pielęgnacji…

levenshall.co.uk; sarahpricelandscapes.com

***

3. Wybierajmy odpowiednie rośliny

Ogród łatwy w pielęgnacji to też odpowiedni dobór roślin. Powinniśmy zrezygnować z roślin jednorocznych, a postawić na wieloletnie krzewy i byliny, które raz posadzone, będą zdobić ogród przez długi czas. Powinniśmy wybierać spośród gatunków, które są długowieczne i łatwe w uprawie, nie wymagają częstego przycinania, dzielenia karp i okrywania na zimę. Zaliczamy do nich między innymi lilaki, żarnowce, lawendę, pięciorniki krzewiaste, a z bylin na przykład:  funkie, bergenie, floksy, astry, łubiny, krwawniki, liliowce, rudbekie, piwonie, juki. Unikajmy też strzyżonych żywopłotów i wszelkich form topiarycznych – postawmy raczej na te gatunki, które atrakcyjnie prezentują się w swym naturalnym pokroju (np. tawuły, krzewuszki, berberysy, róże okrywowe i wiele innych).

ladewgardens.com

daviddomoney.com; countryliving.com; Rośliny długowieczne to podstawa tworzenia aranżacji ogrodów łatwych w pielęgnacji.

Jeśli jednak marzy nam się formalna kompozycja z dodatkiem geometrii, sięgnijmy po te rośliny, których nie musimy już przycinać, bo z natury zachowują wyrazisty pokrój stożka (np. świerk biały ‘Conica’, żywotnik zachodni ‘Smaragd’, żywotnik olbrzymi ‘Gelderland’),  kolumny (np. jałowiec pospolity ‘Compressa’i ‘Suecica’, jałowiec skalny ‘Blue Arrow’) lub kuli (np. żywotnik zachodni ‘Globosa’, ‘Golden Globe’, ‘Danica’). W zestawieniu z bylinami będą wyglądać fantastycznie i nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, że taka kompozycja jest prawie bezobsługowa.

C Mustoe/ pinterest; thestylesaloniste.com

To trzy podstawowe zasady, którymi należy się kierować, aby stworzyć ogród łatwy w pielęgnacji. A czy Wy macie swoje patenty? Piszcie o nich w komentarzach.

Miłego wieczoru!

***

Podobne artykuły
4 Comments
  1. Świetny wpis! Dzięki 🙂

  2. Mam nadzieję, że informacje będą dla Ciebie przydatne 🙂 Pozdrawiam! 🙂

  3. Ja bym do listy dodała Automatyczne nawadnianie. A inspiracje piękne, WSZYSTKIE TRAFIAJĄ w 100% w mój gust. Pozdrawiam 🙂

  4. Świetny pomysł 🙂

leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *