Drobne jagody, ozdobne jabłuszka… czyli naturalna biżuteria ogrodu

Planując wystrój naszego ogrodu, zazwyczaj największą uwagę zwracamy na rośliny, które pięknie kwitną wiosną i latem. Zapominamy natomiast o jesieni i zimie, a przecież o tych porach roku nasz przydomowy zakątek może wyglądać równie pięknie. To wszystko za sprawą niektórych gatunków drzew i krzewów, które jesienią wydają owoce. Utrzymują się one przez długi czas, nawet do następnej wiosny. Mają przeróżne kolory, kształty i rozmiary. Od białych kuleczek śnieguliczki, przez szarobrązowe strąki glediczii, do purpurowoczerwonych owoców jabłoni ozdobnej. Wisząc na nagich, pozbawionych liści gałązkach, wielobarwne owoce doskonale są widoczne i stanowią interesującą ozdobę ogrodu.

Chyba najwięcej jest roślin o czerwonych owocach. Na długiej liście gatunków znajdują się między innymi: dzika róża, kalina koralowa, irga, jarząb pospolity, ognik szkarłatny. Pojedyncze lub zebrane w grona owocostany bardzo ożywiają ogród i dodają mu energii. Oprócz walorów ozdobnych są też pożyteczne, ponieważ przyciągają ptaki, które chętnie podjadają zimą czerwone jagody.

all-that-is-interesting.com

all-that-is-interesting.com

 

starsmasquerading.tumblr.com

starsmasquerading.tumblr.com

 

decodreamscometrue.blogspot.com

decodreamscometrue.blogspot.com

 

Wyraziste są także czarne jagody. Jeśli chcecie mieć w ogrodzie taką ozdobę, sięgnijcie po ligustr pozpolity, kalinę hordowinę, aronię czarną lub rzadki okółkowiec czteropłatkowy.

 

flickr.com

flickr.com

 

flickr.com

flickr.com

 

Tym, którzy podobnie jak ja, preferują jasne w barwy w ogrodzie, polecam śnieguliczkę. Jesienią obsypana jest drobnymi, zazwyczaj białymi kuleczkami, ale niektóre odmiany przybierają także jasnoróżowy kolor. Wyglądają jak małe koraliki zawieszone na gałązkach. Ażurowa roślinka dodaje delikatności i zwiewności ogrodowi.

 

petitpoulailler.tumblr.com

petitpoulailler.tumblr.com

 

flickrhivemind.net

flickrhivemind.net

 

flickrhivemind.net

flickrhivemind.net

 

Na koniec oryginalny platan klonolistny z równie oryginalnymi owocami, które wyglądają jak małe pomponiki zawieszone na długich wstążkach. Tak naprawdę są to owłosione orzeszki, razem tworzące kuliste owocostany o długich szypułkach.

 

flickr.com

flickr.com

 

zdjęcie top: flickr.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *