DIY: jak zrobić kule świetlne do ogrodu i na balkon?

Pomysł na aranżacje ogrodów. Marzy Wam się pięknie oświetlony ogród, ale oprawy okazują się zbyt drogie? Doskonale to znam. Ceny lamp zewnętrznych potrafią przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza tych znanych i cenionych marek. Co zatem zrobić, by nie tracić połowy majątku na kosztowne iluminacje? Moja odpowiedź jest prosta: trzeba wziąć sprawy we własne ręce! Nie bez powodu mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków : )

Dziś chcę podzielić się z Wami pomysłem na wykonanie kul świetlnych. Są one świetną alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia, a jeśli dodamy do tego niebanalny wygląd, to z pewnością uznacie je za niezastąpiony element każdego miejsca wypoczynkowego na zewnątrz. Dodatkową zaletą jest ich wielofunkcyjność: wieczorem oświetlają przestrzeń, za dnia natomiast przejmują rolę ciekawej dekoracji. Brzmi zachęcająco? Dokładną instrukcję znajdziecie poniżej.

Co będzie potrzebne:

sznurek sizalowy

balony w takim rozmiarze, w jakim chcemy mieć kule

klej do tapet lub utwardzacz do tkanin

wazelina

lampki zewnętrzne

***

Oto jak zrobić:

1. W pojemniku przygotowuję klej do tapet lub utwardzacz. Wkładam do niego sznurek sizalowy aby dobrze nasiąkł preparatem.

splashofsomething.com

2. Pompuję balony aż do uzyskania pożądanej wielkości. Szczelnie je zawiązuję, a wierzch smaruję cienką warstwą wazeliny.

splashofsomething.com

3. Tak przygotowane balony zaczynam obwiązywać sznurkiem nasączonym klejem lub utwardzaczem. Staram się, aby sznurek tworzył ciekawy, asymetryczny wzór – wtedy kule będą atrakcyjniejsze. Końce sznurka ukrywam pod innymi warstwami, aby nie wystawały.

splashofsomething.com

4. Pozostawiam kule do wyschnięcia na 24 godziny.

5. Jak już sznurek stwardnieje, przebijam balon i delikatnie wyjmuję go ze środka. Robię to ostrożnie, starając się, aby nie uszkodzić kuli.

6. Pomiędzy szczeliny w kuli przewlekam sznur lampek. Najlepszy efekt jest wtedy, gdy lampki równomiernie pokrywają wierzch. Tak przygotowane kule są już gotowe, a ja mogę cieszyć się własnoręcznie wykonaną iluminacją.

zdjęcie: outsidebcn.com

allthingsheartandhome.com

merrybrides.tumblr.com

etsy.com

splashofsomething.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *