Dalie – królowe jesiennego ogrodu
Podczas gdy jesień wszystkim kojarzy się z ciepłymi kolorami złota i szlachetnych rubinów, otulającymi z wolna korony drzew, ja widzę
w niej czas narodzin dojrzałego, bujnego ogrodu tętniącego wręcz żywymi, soczystymi barwami we wszystkich odcieniach tęczy. To zasługa jesiennych roślin, których mamy aż nadto, by wypełnić każdy skrawek naszego przydomowego królestwa. Bajkowe marcinki, dostojne jeżówki , kłębiaste chryzantemy, bujne begonie, szafirowe lobelie – to tylko niektóre rośliny kwitnące jesienią. A wiele z nich zaczyna kwitnienie nawet dużo wcześniej, ciesząc nas swoim widokiem już od początku lata.
Wśród jesiennych kwiatów mam swoje ulubione. Aranżacje ogrodowe z nimi to cudo. Są nimi dalie – piękne rośliny o niezliczonych obliczach. Od karłowych po wysokie, od białych do krwistoczerwonych, od kwiatów pojedynczych przez półpełne do pełnych. Różnorodne kształty, szeroka paleta barw i wyrazisty pokrój całej rośliny sprawiają, że zastosowanie dalii w ogrodach jest bardzo wszechstronne. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, dlatego powinny znaleźć się w każdym ogrodzie – także Waszym 🙂 Aby Was do tego przekonać, przygotowałam kilka najważniejszych informacji o tych wyjątkowych kwiatach.

stylemepretty.com
Dalie zostały sprowadzone do Europy ponad 200 lat temu i od razu zyskały wielką popularność oraz uznanie wśród ówczesnych ogrodników. Już w połowie XIX wieku zarejestrowano aż kilka tysięcy nowych odmian, a sama roślina osiągnęła status kultowej. Do dziś zainteresowanie daliami nie maleje. Obecnie wyhodowano tysiące różnych odmian, prezentujących praktycznie wszystkie możliwe pokroje, rozmiary i kształty. Rośliny mierzą od 20 do 150 cm wysokości ,posiadają bulwiaste korzenie, grube i rozgałęzione łodygi oraz pierzaste liście. Koszyczki kwiatowe osadzone są na długich, wzniesionych pędach i prezentują niemal wszystkie kolory oprócz niebieskiego, którego hodowcy wciąż poszukują. Dalie różnicuje się ze względu na budowę koszyczka kwiatowego, który może być pojedynczy, półpełny lub pełny. Kwiaty, w zależności od przynależności do grupy, prezentują postać na przykład lilii wodnych, orchidei, piwonii, powojników, chryzantem i wielu innych.
mademoisellevuitton.tumblr.com; flickr.com
josevillablog.com; livedan330.com; flickr.com
Dalie nie są wymagające i mogą być uprawiane przez początkujących. Poradzą sobie w każdej glebie, wydając kwiaty wysokiej jakości, ale mimo wszystko dobrze zapewnić jej przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże i stałe nawożenie – wtedy na pewno nam się odwdzięczą bardzo obfitym kwitnieniem. Szukajmy dla nich stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego – tam czują się najlepiej. Rośliny te nie lubią niskich temperatur, dlatego po przekwitnięciu, gdy łodygi sczernieją dalie należy przyciąć, a karpy wykopać
i przechować w chłodnym miejscu do następnej wiosny. Z końcem kwietnia będziemy mogli z powrotem posadzić rośliny w ogrodzie.

thespringblog.com
Rośliny te są bardzo uniwersalne. Świetnie wyglądają we współczesnych ogrodach przydomowych, są niezastąpionym elementem kompozycji w stylu rustykalnym, wspaniale sprawdzają się w warunkach miejskich. Pamiętajmy, że dalie robiły oszałamiającą karierę już w XVIII i XIX wieku, zdobiąc ówczesne ogrody rezydencjonalne, dlatego obecnie są idealnym dodatkiem zabytkowych ogrodów z tamtego okresu, jak również dzisiejszych willi i dostojnych rezydencji. W zależności od odmiany, pokroju i barwy kwiatów, możemy stworzyć ciekawą kompozycję, świetnie korespondującą z architekturą domu i charakterem otoczenia, a jednocześnie zgodną z najnowszymi trendami i odpowiadającą naszej wyobraźni.

happy-jeannie.blogspot.com

pbase.com

flickr.com

dressdesigndecor.blogspot.com

flickr.com

jonathanbuckley.com

sarahraven.com

blog.leila.se

bhg.com

109.tumblr.com
zdjęcie top: etsy.com