Dalie – królowe jesiennego ogrodu

Podczas gdy jesień wszystkim kojarzy się z ciepłymi kolorami złota i szlachetnych rubinów, otulającymi z wolna korony drzew, ja widzę
w niej czas narodzin dojrzałego, bujnego ogrodu tętniącego wręcz żywymi, soczystymi barwami we wszystkich odcieniach tęczy. To zasługa jesiennych roślin, których mamy aż nadto, by wypełnić każdy skrawek naszego przydomowego królestwa. Bajkowe marcinki, dostojne jeżówki , kłębiaste chryzantemy, bujne begonie, szafirowe lobelie – to tylko niektóre rośliny kwitnące jesienią. A wiele z nich zaczyna kwitnienie nawet dużo wcześniej, ciesząc nas swoim widokiem już od początku lata.

Wśród jesiennych kwiatów mam swoje ulubione. Aranżacje ogrodowe z nimi to cudo. Są nimi dalie – piękne rośliny o niezliczonych obliczach. Od karłowych po wysokie, od białych do krwistoczerwonych, od kwiatów pojedynczych przez półpełne do pełnych. Różnorodne kształty, szeroka paleta barw i wyrazisty pokrój całej rośliny sprawiają, że zastosowanie dalii w ogrodach jest bardzo wszechstronne. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, dlatego powinny znaleźć się w każdym ogrodzie – także Waszym 🙂 Aby Was do tego przekonać, przygotowałam kilka najważniejszych informacji o tych wyjątkowych kwiatach.

stylemepretty.com

stylemepretty.com

Dalie zostały sprowadzone do Europy ponad 200 lat temu i od razu zyskały wielką popularność oraz uznanie wśród ówczesnych ogrodników. Już w połowie XIX wieku zarejestrowano aż kilka tysięcy nowych odmian, a sama roślina osiągnęła status kultowej. Do dziś zainteresowanie daliami nie maleje. Obecnie wyhodowano tysiące różnych odmian, prezentujących praktycznie wszystkie możliwe pokroje, rozmiary  i kształty. Rośliny mierzą od 20 do 150 cm wysokości ,posiadają bulwiaste korzenie, grube i rozgałęzione łodygi oraz pierzaste liście. Koszyczki kwiatowe osadzone są na długich, wzniesionych pędach i prezentują niemal wszystkie kolory oprócz niebieskiego, którego hodowcy wciąż poszukują. Dalie różnicuje się ze względu na budowę koszyczka kwiatowego, który może być pojedynczy, półpełny lub pełny. Kwiaty, w zależności od przynależności do grupy, prezentują postać na przykład lilii wodnych, orchidei, piwonii, powojników, chryzantem i wielu innych.

70bf5d24352d9b81f624157d158e2dcf  03f2cc40e782dbe34b23227aa3e559ae

mademoisellevuitton.tumblr.com; flickr.com

dahlia-arrangement  e5621ff470d917d246e248485c0a1354  7860c975ec0f08ada2412f79fb478938

josevillablog.com; livedan330.com; flickr.com

Dalie nie są wymagające i mogą być uprawiane przez początkujących. Poradzą sobie w każdej glebie, wydając kwiaty wysokiej jakości, ale mimo wszystko dobrze zapewnić jej przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże i stałe nawożenie – wtedy na pewno nam się odwdzięczą bardzo obfitym kwitnieniem. Szukajmy dla nich stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego – tam czują się najlepiej. Rośliny te nie lubią niskich temperatur, dlatego po przekwitnięciu, gdy łodygi sczernieją dalie należy przyciąć, a karpy wykopać
i przechować w chłodnym miejscu do następnej wiosny. Z końcem kwietnia będziemy mogli z powrotem posadzić rośliny w ogrodzie.

thespringblog.com

thespringblog.com

Rośliny te są bardzo uniwersalne. Świetnie wyglądają we współczesnych ogrodach przydomowych, są niezastąpionym elementem kompozycji w stylu rustykalnym, wspaniale sprawdzają się w warunkach miejskich. Pamiętajmy, że dalie robiły oszałamiającą karierę już w XVIII i XIX wieku, zdobiąc ówczesne ogrody rezydencjonalne, dlatego obecnie są idealnym dodatkiem zabytkowych ogrodów z tamtego okresu, jak również dzisiejszych willi i dostojnych rezydencji. W zależności od odmiany, pokroju i barwy kwiatów, możemy stworzyć ciekawą kompozycję, świetnie korespondującą z architekturą domu i charakterem otoczenia, a jednocześnie zgodną z najnowszymi trendami i odpowiadającą naszej wyobraźni.

happy-jeannie.blogspot.com

happy-jeannie.blogspot.com

pbase.com

pbase.com

flickr.com

flickr.com

dressdesigndecor.blogspot.com

dressdesigndecor.blogspot.com

flickr.com

flickr.com

jonathanbuckley.com

jonathanbuckley.com

38c87b67a7b8289b9b221fa66f8b58e7

sarahraven.com

blog.leila.se

blog.leila.se

bhg.com

bhg.com

109.tumblr.com

109.tumblr.com

zdjęcie top: etsy.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *