Aranżacja w stylu vintage – jak ją stworzyć?

Urządzając przestrzeń wokół siebie staramy się, aby w całości prezentowała się jak najlepiej, zapominając jednocześnie o szczegółach. A przecież to właśnie detale decydują o końcowym efekcie całej kompozycji, nadając jej ostatecznego rysu. W tym roku, podobnie zresztą jak w kilku poprzednich sezonach, utrzymuje się wciąż na topie styl vintage i wszystko co z nim związane. Cieszę się, bo choć sama nigdy nie byłam przesadną jego wielbicielką, to nie można odmówić mu wyjątkowego uroku, pozwalającego poczuć choć przez moment klimat dawnych czasów. Kto więc tęskni za dzieciństwem spędzonym u babci w domu pełnym magicznych bibelotów, może stworzyć jego namiastkę.

Rabaty kwiatowe

Styl vintage to detale: wyjątkowe drobiazgi, które mają dla nas wartość sentymentalną lub po prostu wywołują u nas skojarzenia z przeszłością. Stary drewniany stół, niekompletne sztućce, wyszczerbiona filiżanka z porcelany będą idealne, a im starsze, tym lepiej. W tym przypadku starocie nie potrzebują całkowitej renowacji, bo to patyna jest tu największą ozdobą. Zardzewiały nóż? Nic nie szkodzi – w takim stanie będzie doskonałą dekoracją. Chybotliwe krzesło okaże się oryginalną podstawą kwietnika, nieszczelna balia może stać się dużą donicą, stara komoda będzie świetnym schowkiem na małe narzędzia ogrodowe. To tylko kilka pomysłów. Tak naprawdę vintage style niejedno ma imię, a wszystko zależy od rzeczy, które chcemy wykorzystać i naszej kreatywności.

Dekoracje w stylu vintage będą najpiękniejsze, gdy wykorzystamy w nich oryginalne przedmioty z dawnych lat. Na strychu i dziadków z pewnością znajdzie się mnóstwo zapomnianych przedmiotów, które tylko czekają, by dać im drugie życie. Udajmy się też na pchli targ – to prawdziwa kopalnia skarbów, skąd na pewno wrócimy z cennym łupem.

Vintage style w 3 krokach

***

1. Patyna

Wybierajmy przedmioty oryginalne, nadgryzione zębem czasu. Tylko takie stworzą autentyczną aranżację i wyczarują niepowtarzalny klimat. Skorodowany metal, złuszczona farba, omszała ceramika, palone drewno – tego należy szukać.

***

2. Kolor

Aranżacje w stylu vintage są wielobarwne, ale bazują na zgaszonych, jakby wypłowiałych kolorach. Wiekowe przedmioty z biegiem czasu blakną i matowieją, zastępując blask świeżości szlachetną starością, co w tym przypadku należy traktować jako zaletę.

***

3. Dawne wzornictwo

Skupiajmy się na tradycyjnych formach i materiałach. Wszystko, co pochodzi z dawnych lat, a dziś nosi zaszczytne miano „oldschool”, nada się do aranżacji. Stare butelki na mleko, emaliowane dzbanki i misy, porcelanowe filiżanki, wiklinowe kosze, druciane skrzynki, metalowe wiadra, oryginalne lampy naftowe, a nawet słomkowe kapelusze dla podkreślenia klimatu. Starocie świetnie wyglądają też w towarzystwie współczesnego designu, który jednak należy odpowiednio dawkować.

 

 

Źródła zdjęć: iStock.com/Antoninapotapenko; terra24; cmspic; FooTToo2

Podobne artykuły