6 powodów, dla których bukszpan jest niezastąpiony

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy istnieje roślina idealna? Wiadomo, że róża uchodzi za królową kwiatów, piwonie kochamy za fantastyczny zapach, barwinki i bluszcze cenimy za to, że rosną w cieniu, a bez trawy w ogóle nie wyobrażamy sobie ogrodu. Czy tych ideałów jest zatem tak wiele? Zapewne każdy ma swoje ulubione rośliny i ceni je za różne właściwości, chociażby te wymienione powyżej. Ale dla mnie ważne jest, aby rośliny miały uniwersalne zastosowanie, to znaczy pasowały do różnych stylizacji i w każdej z nich prezentowały się znakomicie. Taką rośliną niewątpliwie jest bukszpan. To roślina doskonała w każdym calu: elegancka i ponadczasowa. A co dokładnie świadczy o perfekcji bukszpanu? Poznajcie moją subiektywną listę tych cech, które uważam za najistotniejsze.

1. Wszechstronny w zastosowaniu

Bukszpan kojarzymy przede wszystkim z ogrodami rezydencjonalnymi. Jego elegancki pokrój i pełna barwa sprawiają, że świetnie wygląda w tego typu założeniach. Dodaje otoczeniu wytworności i powagi. Nie bez przyczyny był ceniony już w renesansie i baroku. Tworzono wówczas z niego skomplikowane ornamenty zdobiące partery ogrodowe. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że świetnie wygląda też w aranżacjach rustykalnych (o stylu rustykalnym pisałam TUTAJ). Co więcej, to wcale nie wymysł najnowszych trendów w architekturze krajobrazu, lecz rozwiązanie stosowane od wieluset lat. Otóż robotnicy i służba pracujący niegdyś w pańskich dworach i rezydencjach, wynosili stamtąd niektóre szlachetne rośliny, by uatrakcyjnić swoje wiejskie ogrody. Od tamtej pory bukszpan stał się rośliną chętnie stosowaną na wsi i na stałe wpisał się w wiejski krajobraz. Bukszpan znakomicie prezentuje się także w ogrodach nowoczesnych. Przycięty w geometryczną formę harmonizuje ze współczesną architekturą, a zachowany w naturalnym pokroju subtelnie ją przełamuje.

  

flickr.com; hometalk.com

 

  

thecuriousbumblebee.tumblr.com; amyberrydesign.com

 

  

gardenista.com; bhg.com

 

  

southernliving.com; hellolovelystudio.com

 

  

oughtonlimited.com; moderncountrystyle.blogspot.com

 

  

paradisexpress.blogspot.com; zichtdicht.nl

 

  

Mimi Hansen/ pinterest; boxwoodterrace.blogspot.com

 

  

diyandmag.com; topiaireextraordinaire.fr

 

2.  Świetny do donic

Powolny wzrost bukszpanów sprawia, że dobrze czują się w donicach, a to ogromny walor. Dzięki temu w łatwy sposób możemy ciekawie wyeksponować miejsce, na którym nam zależy. Najważniejszy tutaj będzie wybór odpowiedniego pojemnika, pasującego do otoczenia. Wybór jest ogromny, więc nie będziecie mieli z tym najmniejszych problemów. Dodatkowym plusem jest to, że donice można w każdej chwili przenieść i ustawić w innym miejscu, dowolnie zmieniając całą aranżację. To naprawdę jest istotne, zwłaszcza gdy jesteśmy zwolennikami zmian i częstych metamorfoz najbliższego otoczenia.

  

potsandpithoi.com; italianterrace.co.uk

 

  

fancy-lifestyle.tumblr.com; madisoncox.com

 

    

moderncountrystyle.blogspot.co.uk

 

  

providenceltddesign.com; thepottedboxwood.com

 

    

inspirationlane.tumblr.com; restorationhardware.com

 

3. Szlachetny

Ta cecha wynika przede wszystkim z długowieczności rośliny. Bukszpan rośnie wolno, dlatego dojrzały, w pełni wykształcony okaz stanowi dostojną ozdobę ogrodu, ale również jest oznaką cierpliwości i troski jego właściciela.  Obecność bukszpanu, zwłaszcza okazu sędziwego, z pewnością doda ogrodowi ponadczasowej elegancji i prawdziwego szyku.

  

easterkacis.tumblr.com; jakehobson.com

 

focus-on-garden.com

focus-on-garden.com

 

  

anoteonstyle.com; stijncornilly.be

 

4. Idealny do cięcia

To co wyróżnia bukszpan od innych roślin to możliwość formowania z niego różnorodnych, nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Docenili to ogrodnicy pielęgnujący królewskie posiadłości, a także właściciele wiejskich majątków i rezydencji. Dlaczego więc nie wykorzystać tego teraz? Oczywiście formowanie bukszpanu nie należy do najłatwiejszych zadań, ale jestem przekonana, że każdy z was byłby dumny, mając w swoim ogrodzie własnoręcznie strzyżone topiary czy nieco prostsze kule. Te „sztuczne” formy dobrze wyglądają jako samodzielne dekoracje, ale też fantastycznie komponują się z roślinami o naturalnym pokroju i kontrastowej fakturze, np. paprociami, funkiami, czosnkami ozdobnymi. I jeszcze jedna uwaga: pamiętajcie, że bukszpany nie muszą stanowić kompozycji czysto roślinnej. Posadzony w odpowiednim miejscu i właściwie uformowany może wizualnie zlewać się z architekturą, tworząc z nią jedną spójną całość. W ten sposób ładnie podkreślicie np. schody zewnętrzne w ogrodzie.

    

peterfudgegardens.com.au

 

  

chantalmallett.tumblr.com; flickr.com

 

  

mylesbaldwin.com; thegardenaesthetic.tumblr.com

 

  

pariscotejardin.fr; guardian.co.uk

 

    

focus-on-garden.com; gapphotos.com; pauldoyledesign.com

 

5. Zimozielony

Tę cechę docenią zwłaszcza ci, którzy posiadają dom z widokiem na ogród. Dla nich najważniejsze będzie zachowanie jego nienagannego wyglądu przez cały rok. Zimozielony bukszpan stale utrzymuje swą żywą barwę, dodając uroku całemu otoczeniu. Nic tak przecież nie cieszy jak widok soczyście zielonego krzewu pod śniegową kołderką.

  

sarahklassen.com; flickr.com

 

    

backyardsclick.blogspot.dk; pinterest.com/elisabethsainta; garden-collection.com

 

  

biekeclaessens.be; canadiangardening.com

 

6. Niewymagający

To prawda. Przy całym swoim pięknie, gęstym ulistnieniu, żywozielonej barwie i nienagannym wyglądzie utrzymującym się przez cały rok,  bukszpan jest niewymagający co do warunków siedliskowych. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, ale z powodzeniem można go też sadzić w podłożu wapiennym i kamienistym. Ponadto dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Jest też odporny na niesprzyjające warunki pogodowe, znosi mróz, upał i suszę. Właściciele ogrodów w centrum miasta mogą odetchnąć z ulgą – bukszpan także i tam będzie rósł jak szalony, bo toleruje gorące, suche powietrze i zanieczyszczenia :-)

  

classy-inthecity.com; huffingtonpost.com

 

  

housebeautiful.com; fancy-lifestyle.tumblr.com

 

  

indigo–soul.tumblr.com; sarahklassen.com

zdjęcie top: madisoncox.com; thecuriousbumblebee.tumblr.com; amyberrydesign.com

Podobne artykuły
leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *