5 trików na powiększenie małego ogrodu

Aranżacja ogrodów

1. Lustra

Lustra, jak żadne inne elementy wystroju, potrafią oszukać naszą percepcję i sprawić, że każda przestrzeń będzie wydawała się znacznie większa niż jest to w rzeczywistości. I choć nadal częściej spotkać je możemy we wnętrzach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je na zewnątrz. Obojętnie czy w eleganckiej ramie, czy zakamuflowane wśród pędów żywopłotu (w takiej postaci tworzą złudzenie dalszej części ogrodu) – zawsze dodadzą objętości otoczeniu i wprowadzą do niego więcej światła. Poza tym to oryginalna ozdoba, która z pewnością nie umknie niczyjej uwadze.

Zamiast luster możemy zastosować także inny trik – wodę. Woda w postaci niewielkiego oczka wodnego świetnie odbija światło. Zwróćcie uwagę na kolor wewnętrznych ścianek zbiornika – czarna barwa sprawia, że woda zachowuje się jak lustro, które odbija wszystko od swej tafli 🙂

2. Cięte krzewy zamiast drzew

Rozłożyste drzewa w małym ogrodzie to nie zawsze dobry pomysł. Bardzo szerokie korony zabierają dużo miejsca, rzucają cień i sprawiają wrażenie zbyt ciężkich. Za to niemal zawsze sprawdzą się kolumnowe odmiany, na przykład strzeliste cyprysy, stożkowato przycinane bukszpany czy niektóre żywotniki. Ich smukłe kształty pięknie wyciągają przestrzeń, dodając jej lekkości i podkreślając jej trójwymiarowość.

3. Delikatne rośliny

W małym ogrodzie ważne są proporcje, dlatego uważnie dobierajmy rośliny. Potężne kwiaty hortensji, choć piękne, tutaj mogą nie zdać egzaminu. Lepiej będzie wykorzystać gatunki o delikatnym, ażurowym pokroju i filigranowych kwiatach (np. gęsiówka, ślaz piżmowy, gipsówka, lawenda, złocień, jeżówka). Dobrze też, jeśli w kompozycji kwiatowej znajdą się rośliny o wzniesionych pędach i długich, strzelistych kwiatostanach (np. dyptam, łubin, naparstnica, odętka, ostróżka, przetacznik, werbena).

4. Białe akcenty

Biel to zawsze dobre rozwiązanie. Jest neutralna i ponadczasowa, dlatego sprawdza się w każdym otoczeniu. Znacznie powiększa przestrzeń, a przy tym dodaje jej świeżości i lekkości. Biały kolor świetnie prezentuje się na rabatach kwiatowych, jak również wszystkich elementach wyposażenia: jasnych meblach, ogrodzeniu czy nawierzchni.

5. Zielona ściana

Jeśli okazuje się, że nasz mały ogród nie zdoła pomieścić wszystkich roślin, które sobie wymarzyliśmy, posłużmy się trzecim wymiarem i stwórzmy zieloną kompozycję na ścianie. Sposobów na wykonanie ogrodów wertykalnych jest całkiem sporo. Jeden z nich prezentowałam na przykład tutaj, ale jeśli mamy nieco więcej cierpliwości, możemy utworzyć z drzew płaski szpaler lub też odpowiednio uformować tylko jeden egzemplarz, prowadząc jego pędy płasko i rozłożyście wzdłuż ściany.

Źródła zdjęć: iStock.com/Antoninapotapenko; _LeS_; Mayabun; Zingiber; Iryna-Nazarova

Podobne artykuły