5 trików na powiększenie małego ogrodu

1. Lustra

Lustra, jak żadne inne elementy wystroju, potrafią oszukać naszą percepcję i sprawić, że każda przestrzeń będzie wydawała się znacznie większa niż jest to w rzeczywistości. I choć nadal częściej spotkać je możemy we wnętrzach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je na zewnątrz. Obojętnie czy w eleganckiej ramie, czy zakamuflowane wśród pędów żywopłotu (w takiej postaci tworzą złudzenie dalszej części ogrodu) – zawsze dodadzą objętości otoczeniu i wprowadzą do niego więcej światła. Poza tym to oryginalna ozdoba, która z pewnością nie umknie niczyjej uwadze.

guiaparadecorar.com; styleathome.com

2. Cięte krzewy zamiast drzew

Rozłożyste drzewa w małym ogrodzie to nie do końca dobry pomysł. Szerokie korony zabierają dużo miejsca, rzucają cień i sprawiają wrażenie zbyt ciężkich. Lepiej sprawdzą się kolumnowe odmiany, na przykład strzeliste cyprysy, stożkowato przycinane bukszpany czy niektóre żywotniki. Ich smukłe kształty pięknie wyciągają przestrzeń, dodając jej lekkości i podkreślając jej trójwymiarowość.

UltraPanavision/ flickr.com; designsoak.com

arrosoirs-secateurs.com; semadecoration.blogspot.com

3. Delikatne rośliny

W małym ogrodzie ważne są proporcje, dlatego uważnie dobierajmy rośliny. Potężne kwiaty hortensji, choć piękne, tutaj mogą nie zdać egzaminu. Lepiej będzie wykorzystać gatunki o delikatnym, ażurowym pokroju i filigranowych kwiatach (np. gęsiówka, ślaz piżmowy, gipsówka, lawenda, złocień, jeżówka). Dobrze też, jeśli w kompozycji znajdą się rośliny o wzniesionych pędach i długich, strzelistych kwiatostanach (np. dyptam, łubin, naparstnica, odętka, ostróżka, przetacznik, werbena).

studiokarin.blogspot.se; sparlosa.se

4. Białe akcenty

Biel to zawsze dobre rozwiązanie. Jest neutralna i ponadczasowa, dlatego sprawdza się w każdym otoczeniu. Znacznie powiększa przestrzeń, a przy tym dodaje jej świeżości i lekkości. Biały kolor świetnie prezentuje się na rabatach kwiatowych, jak również wszystkich elementach wyposażenia: jasnych meblach, ogrodzeniu czy nawierzchni.

decoist.com; botanypress.co.uk

5. Zielona ściana

Jeśli okazuje się, że nasz mały ogród nie zdoła pomieścić wszystkich roślin, które sobie wymarzyliśmy, posłużmy się trzecim wymiarem i stwórzmy zieloną kompozycję na ścianie. Sposobów na wykonanie ogrodów wertykalnych jest całkiem sporo. Jeden z nich prezentowałam na przykład tutaj, ale jeśli mamy nieco więcej cierpliwości, możemy utworzyć z drzew płaski szpaler lub też odpowiednio uformować tylko jeden egzemplarz, prowadząc jego pędy płasko i rozłożyście wzdłuż ściany.

howarddesignstudio.com

houzz.com; lucywilliamsinteriors.com; landscapesacramentodesigner.com

Podobne artykuły
2 Comments
  1. Bardzo lubię Twój blog. Jest pełen inspiracji i porad. Gdy w końcu będę mieć swój ogród skorzystam z trafnych uwag :)

  2. Bardzo Ci dziękuję za miłe słowa i ogromnie cieszę się, że znajdujesz tu inspiracje:) Pozdrawiam gorąco!

leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *